You are currently viewing Planowanie. Wiosny przecież nie odwołają
planowanie

Planowanie. Wiosny przecież nie odwołają

Ze świętowaniem na końcu roku, to jest bardzo głupia sprawa. Gdy ten czas się kończy, myślisz, że już, już, już będzie wiosna… a tymczasem dopiero zaczęła się zima.

Pułapki planowania

Uwaga więc na pułapki noworoczne. Napędzeni przez tłumy planujących będziemy mieli ochotę też planować. I to jaaak! Z rozmachem! I to z jakim!

Ileż razy ja dałam się w to wpędzić! Potem nie mogłam spojrzeć na siebie w lustrze, taka byłam rozczarowana. Któregoś roku, postanowiłam przeczekać…i wiosną ruszyć z planowaniem. Bardzo mi się to spodobało, bo wtedy mogłam liczyć tylko na siebie i skupić się na własnych planach. Rozeznać się w tym, co faktycznie będzie mnie prowadziło do moich celów, a co tylko zajmie czas.

Realizacja ważniejsza od planowania

To średnio działało, bo dalej w planowaniu dużo ważniejsza jest realizacja, niż planowanie. A u mnie w życiu wiele wspaniałych rzeczy wydarzyło się bez planowania… ale jakoś cudownie, jakby za pomocą siódmego zmysłu, były idealnie dopasowane. A rezultaty: o dużo większym znaczeniu, niż sama bym wymyśliła.

Z dużą więc radością wyczekuję wszystkich zdarzeń 2023 roku. Nie planuję nic nowego. Kończę to, co zaczęłam i reaguję elastycznie do sytuacji i do potrzeb. Mam z tym tak, jak Ola Budzyńska w poniższym cytacie:

Nie uważam, że efektywność to robienie jeszcze więcej i jeszcze szybciej, i nie uważam, że nasze cele powinny powodować, że mamy sraczkę ze strachu.

Ola Budzyńska, Cele i planowanie, Kraków 2020, str.9

Uważam, że cele mają służyć czemuś. To nie musi być spektakularne. Mnie zachwyca na przykład moje aktualne życie, a plany noworoczne widzę w obszarach, w których już działam. Nie jest to nic wielkiego. Początek roku służy raczej ich odświeżeniu.

A Ty, jeśli też masz trudno z tym, że planujesz, planujesz, a potem życie toczy się swoim torem…. pamiętaj, że wiosny na pewno nie odwołają. Planuj w swoim rytmie. A na stres najlepsza metoda: oddychaj. Możesz też poćwiczyć 😀 Ach, i konsultacje ze mną też mogą zadziałać: www.zasmakujwzyciu.pl

Dodaj komentarz